Grandprix historie

.

12. marts 2022 af Mikael Jeremiassen

Indhold

    Ekspandér

    Nedenfor er listet de enkelte Grandprix år, indeholdende hvilke arrangører der har afholdt det enkelte år, hvilke klasser der har deltaget samt link til alle Grandprix ranglister gennem årene.

    2022

    Dansk Sejlunion Grandprix blev i 2022 afholdt af:


    Vinderne af Dansk Sejlunion Grandprix 2022 ranglister:

    • Optimist/Piger: Bjørg Futtrup Havemann, Fredericia Sejlklub/Sejlklubben Neptun Vejle
    • Optimist/Drenge: Aksel Berg, Egå Sejlklub
    • Zoom8/Piger: Maja Brønlund Olesen, Kaløvig Bådelaug
    • Zoom8/Drenge: Hugo Lyngø Bejstrup, Hellerup Sejlklub
    • ILCA 4/Piger: Maja Gam Frederiksen, Horsens Sejlklub/Fredericia Sejlklub
    • ILCA 4/Drenge: Mads Wegener, Egå Sejlklub
    • Europe/Piger: Anna Livbjerg, Kaløvig Bådelaug
    • Europe/Drenge: Andreas Svensson, Fredericia Sejlklub
    • ILCA 7: Johan Schubert, Horsens Sejlklub
    • ILCA 6/Piger: Anna Munch, Kaløvig Bådelaug
    • ILCA 6/Drenge: Magnus Heegaard, Egå Sejlklub
    • 29er: Nicklas Holt, Aarhus Sejlklub - Laurits Schmidt, Aarhus Sejlklub - Katja Visby, Aarhus Sejlklub samt Aksel Ibsen, Thurø Sejlklub


    Dansk Sejlunion Grandprix ranglister 2022

    2021

    Der blev ikke afholdt Grandprix-stævner i foråret 2021 grundet corona.

    Sidst på sæsonen lykkedes det at få gennemført et Grandprix-stævne i forbindelse med Harboe Cup i Skælskør Amatør-Sejlklub.

    Der blev ikke lavet Grandprix ranglister i 2021.


    2020

    Pga. corona, blev der ikke afholdt Grandprix stævner i 2020.


    2019

    Dansk Sejlunion Grandprix blev i 2019 afholdt af:


    Vinderne af Dansk Sejlunion Grandprix 2019 ranglister:

    • Optimist/Piger: Annelie Friis Jensen, Fredericia Sejlklub
    • Optimist/Drenge: Magnus Heegaard, Egå Sejlklub
    • Zoom8/Piger: Signe Visby Svendsen, Bandholm Sejlklub
    • Zoom8/Drenge: Jacob Svends Nielsen, Kaløvig Bådelaug
    • Laser 4.7/Piger: Puk Andersen, Sejlklubben Neptun Vejle
    • Laser 4.7/Drenge: Asger Jordt Kappel, Fredericia Sejlklub
    • Europe/Piger: Clara Dahlberg-Garde, Yachtklubben Furesøen
    • Europe/Drenge: Simon Christoffersen, Thurø Sejlklub
    • Laser Standard: Christian Guldberg Rost, Egå Sejlklub
    • Laser Radial/Piger: Anna Munch, Kaløvig Bådelaug
    • Laser Radial/Drenge: Christian Spodsberg, Middelfart Sejlklub
    • 29er: Jens Christian Dehn-Toftehøj, Kongelig Dansk Yachtklub & Mads Fuglbjerg, Aarhus Sejlklub


    Dansk Sejlunion Grandprix ranglister 2019

    2018

    Dansk Sejlunion Grandprix blev i 2018 afholdt af:


    Vinderne af Dansk Sejlunion Grandprix 2018 ranglister:

    • Optimist/Piger: Helena Wolff, Kongelig Dansk Yachtklub
    • Optimist/Drenge: Malthe Ebdrup, Kongelig Dansk Yachtklub
    • Zoom8/Piger: Lara Raunkjær Stubdrup, Yachtklubben Furesøen
    • Zoom8/Drenge: Simon Christoffersen, Thurø Sejlklub
    • Laser 4.7/Piger: Puk Andersen, Sejlklubben Neptun Vejle
    • Laser 4.7/Drenge: Christian Vind Thaysen, Egå Sejlklub
    • Europe/Piger: Marie Præst, Kaløvig Bådelaug
    • Europe/Drenge: Oliver Ørting, Præstø Sejlklub
    • Laser Standard: Christian Guldberg Rost, Egå Sejlklub
    • Laser Radial/Piger: Michala Høeg, Kongelig Dansk Yachtklub
    • Laser Radial/Drenge: Johan Schubert, Horsens Sejlklub
    • 29er: Jens Christian Dehn-Toftehøj, Kongelig Dansk Yachtklub & Jens-Phillip Dehn-Toftehøj, Kongelig Dansk Yachtklub & Andreas Schmidt, Kaløvig Bådelaug, Mads Fuglbjerg, Aarhus Sejlklub


    Dansk Sejlunion Grandprix ranglister 2018

    2017

    Dansk Sejlunion Grandprix blev i 2017 afholdt af:

    • Kolding Sejlklub
    • Frederikssund/Marbæk Juniorsejlcenter og Jægerspris Sejlklub
    • Kerteminde Sejlklub
    • Skive Sejlklub
    • Skælskør Amatør-Sejlklub


    Vinderne af Dansk Sejlunion Grandprix 2017 ranglister:

    • Optimist/Piger: Nora Kenting Hansen, Hellerup Sejlklub
    • Optimist/Drenge: Oscar Thule, Fredericia Sejlklub
    • Zoom8/Piger: Isabell Schlegel, Yachtklubben Furesøen
    • Zoom8/Drenge: Jan Moritz Grigat, Gråsten Sejlforening
    • Laser 4.7: Josephine Heegaard, Egå Sejlklub
    • Europe/Piger: Anna Livbjerg, Kaløvig Bådelaug
    • Europe/Drenge: Kristian Præst, Kaløvig Bådelaug
    • Laser Standard: Kenneth Frederiksen, Sønderborg Yacht-Club
    • Laser Radial/Piger: Sofie Slotsgaard, Fredericia Sejlklub/Egå Sejlklub
    • Laser Radial/Drenge: Andreas Krabbe-Christensen, Kongelig Dansk Yachtklub
    • 29er: Veronica Torp, Yachtklubben Furesøen & Elizabeth Sander, Yachtklubben Furesøen
    • Hobie 16 SPI: Flemming Nilsson, Hornbæk Bådeklub & Laila Fröhlich Hornbæk Bådeklub


    Dansk Sejlunion Grandprix ranglister 2017

    2016

    TORM Junior Grandprix blev i 2016 afholdt af:

    • Egå Sejlklub
    • Kerteminde Sejlklub
    • Faaborg Sejlklub


    Vinderne af TORM Junior Grandprix 2016 ranglister:

    • Optimist/Piger: Helena Wolff, Egå Sejlklub
    • Optimist/Drenge: Malthe Ebdrup, Kongelig Dansk Yachtklub
    • Zoom8/Piger: Mette Hasling Gade, Gråsten Sejlforening
    • Zoom8/Drenge: Oliver Ørting, Præstø Sejlklub
    • Feva XL: Nina Tove Johansen, Sejlklubben Neptun Vejle & Linnea Nørulf, Sejlklubben Neptun Vejle


    TORM Ungdoms Grandprix blev i 2016 afholdt af:

    • Nyborg Sejlforening
    • Yachtklubben Furesøen
    • Egense Sejlklub / Nordøstjysk Kreds


    Vinderne af TORM Ungdoms Grandprix 2016 ranglister:

    • Europe/Piger: Anna Munch, Kaløvig Bådelaug
    • Europe/Drenge: Emil Munch, Kaløvig Bådelaug
    • Laser Standard: Martin Aamann Jessen, Egå Sejlklub
    • Laser Radial/Piger: Laura Kragh-Frederiksen, Egå Sejlklub
    • Laser Radial/Drenge: Lauritz Walsøe, Kongelig Dansk Yachtklub
    • 29er: Marcus Kirketerp, Kongelig Dansk Yachtklub & Sebastian Wright Olsen, Kongelig Dansk Yachtklub
    • Hobie 16 SPI: Mikkel Stampe Nielsen, Svendborg Sunds Sejlklub & Calle Sørensen, Thurø Sejlklub


    TORM Grandprix ranglister 2016

    2015

    TORM Junior Grandprix blev i 2015 afholdt af:

    • Vallensbæk Sejlklub
    • Kerteminde Sejlklub
    • Yachtklubben Furesøen


    Vinderne af TORM Junior Grandprix 2015 ranglister:

    • Optimist/Piger: Charlotte Bjerg Lorenzen, Sønderborg Yacht-Club
    • Optimist/Drenge: Christian Spodsberg, Fredericia Sejlklub
    • Zoom8/Piger: Michala Høeg Norsell, Yachtklubben Furesøen
    • Zoom8/Drenge: Rasmus Bergmann Fabrin, Yachtklubben Furesøen
    • Feva XL: Johannes Lindegaard, Kongelig Dansk Yachtklub & Gustav Clausen, Kongelig Dansk Yachtklub


    TORM Ungdoms Grandprix blev i 2015 afholdt af:

    • Kongelig Dansk Yachtklub
    • Sallingsund Sejlklub
    • Aabenraa Sejlklub


    Vinderne af TORM Ungdoms Grandprix 2015 ranglister:

    • Europe/Piger: Malene Christensen, Vedbæk Sejlklub
    • Europe/Drenge: Emil Munch, Kaløvig Bådelaug
    • Laser Standard: Martin Aamann Jessen, Egå Sejlklub
    • Laser Radial Sofie Slotsgaard, Fredericia Sejlklub
    • 29er: Daniel Nyborg, Yachtklubben Furesøen & Sebastian Wright Olesen, Yachtklubben Furesøen
    • Hobie 16 SPI: Nicolaj Bjørnholt, Svendborg Sunds Sejlklub & Calle Sørensen, Thurø Sejlklub


    TORM Grandprix ranglister 2015

    2014

    TORM Junior Grandprix blev i 2014 afholdt af:

    • Faaborg Sejlklub
    • Horsens Sejlklub
    • Kerteminde Sejlklub


    Vinderne af TORM Junior Grandprix 2014 ranglister:

    • Optimist/Piger: Katerina Bjerre Knudsen, Skive Sejlklub
    • Optimist/Drenge: Oliver Ørting, Præstø Sejlklub
    • Zoom8/Piger: Julie Havn, Gråsten Sejlklub
    • Zoom8/Drenge: Julius Damsgaard, Skive Sejlklub
    • Feva XL: Magnus Måhr, Sejlklubben Egensedybet & Jonas Lundegaard, Sejlklubben Egensedybet


    TORM Ungdoms Grandprix blev i 2014 afholdt af:

    • Kongelig Dansk Yachtklub
    • Vallensbæk Sejlklub
    • Sailing Århus


    Vinderne af TORM Ungdoms Grandprix 2014 ranglister:

    • Europe/Piger: Anna Munch, Kaløvig Bådelaug
    • Europe/Drenge: Mads Frøkjær Petersen, Kaløvig Bådelaug
    • Laser Standard: Christian Guldberg Rost, Egå Sejlklub
    • Laser Radial: Anne-Marie Rindom, Horsens Sejlklub
    • 29er: Jens Philip Dehn-Toftehøj, Yachtklubben Furesøen & Christian Torp, Yachtklubben Furesøen
    • Hobie 16 SPI: Nicklas Heide, Svendborg Sunds Sejlklub & Oliver Bloch, Svendborg Sunds Sejlklub


    TORM Grandprix ranglister 2014

    2013

    TORM Junior Grandprix blev i 2013 afholdt af:

    • Kolding Sejlklub
    • Kerteminde Sejlklub
    • Svendborg Sunds Sejlklub


    Vinderne af TORM Junior Grandprix 2013 ranglister:

    • Optimist/Piger: Julie Havn, Gråsten Sejlklub
    • Optimist/Drenge: Sebastian Pieters, Kongelig Dansk Yachtklub/Skovshoved Sejlklub
    • Zoom8/Piger: Sara Lyngborg Pedersen, Århus Sejlklub
    • Zoom8/Drenge: Jeppe Rørholm Borch, Roskilde Sejlklub
    • Feva XL: Cirkeline Skovgaard Andersen, Thurø Sejlklub & Ulrik Dyre Søeberg, Thurø Sejlklub


    TORM Ungdoms Grandprix blev i 2013 afholdt af:

    • Bønnerup Strands Sejlklub
    • Sønderborg Yacht-Club
    • Sailing Århus


    Vinderne af TORM Ungdoms Grandprix 2013 ranglister:

    • Europe/Piger: Kristine Mauritzen, Skovshoved Sejlklub
    • Europe/Drenge: Mathias Livbjerg, Kaløvig Bådelaug
    • Laser Standard: André Højen Christiansen, Sejlklubben Neptun Vejle
    • Laser Radial: Martin Aamann Jessen, Egå Sejlklub
    • 29er: Frederik Just Melson, Middelfart Sejlklub & Markus Oliver Nielsen, Middelfart Sejlklub
    • Hobie 16 SPI: Nicolaj Bjørnholt, Svendborg Sunds Sejlklub & Martin Hjortlund, Svendborg Sunds Sejlklub


    TORM Grandprix ranglister 2013

    2012

    TORM Junior Grandprix blev i 2012 afholdt af:

    • Kolding Sejlklub
    • Kerteminde Sejlklub
    • Aabenraa Sejl-Club


    Vinderne af TORM Junior Grandprix 2012 ranglister:

    • Optimist/Piger: Amanda Ammundsen, Fredericia Sejlklub
    • Optimist/Drenge: Jeppe Rørholm Borch, Roskilde Sejlklub
    • Zoom8/Piger: Anna Munch, Kaløvig Bådelaug
    • Zoom8/Drenge: Emil Tang, Kerteminde Sejlklub
    • Feva XL: Peter Måhr, Sejlklubben Egensedybet & Jeppe Michaelsen, Sejlklubben Egensedybet
    • Hobie 405: Emilie Jacobsen, Middelfart Sejlklub & Anne Katrine Løndorf, Middelfart Sejlklub


    TORM Ungdoms Grandprix blev i 2012 afholdt af:

    • Skovshoved Sejlklub
    • Kaløvig Bådelaug
    • Sailing Aarhus


    Vinderne af TORM Ungdoms Grandprix 2012 ranglister:

    • Europe/Piger: Anna Livbjerg, Kaløvig Bådelaug
    • Europe/Drenge: Lau Zachariassen, Frederikssund Sejlklub/Marbæk Juniorsejlcenter
    • Laser Standard: André Højen Christiansen; Sejlklubben Neptun Vejle
    • Laser Radial: Patrick Döpping, Egå Sejlklub
    • 29er: Frederik Just Melson, Middelfart Sejlklub & Markus Oliver Nielsen, Middelfart Sejlklub
    • Hobie 16 SPI: Daniel Bjørnholt, Svendborg Sunds Sejlklub & Nicolaj Bjørnholt, Svendborg Sunds Sejlklub


    TORM Grandprix ranglister 2012

    2011

    TORM Junior Grandprix blev i 2011 afholdt af:

    • Kolding Sejlklub
    • Kerteminde Sejlklub
    • Sailing Århus


    Vinderne af TORM Junior Grandprix 2011 ranglister:

    • Optimist/Piger: Cille Smedegaard, Skovshoved Sejlklub
    • Optimist/Drenge: Tobias Andersen, Skovshoved Sejlklub
    • Zoom8/Piger: Jacqueline Döpping, Egå Sejlklub
    • Zoom8/Drenge: Kasper Bech Skiveren, Yachtklubben Furesøen
    • Feva XL: Daniel Hannesbo, Helsingør Amatør Sejlklub & Pernille Husby Nielsen, Helsingør Amatør Sejlklub
    • Hobie 405: Klara Visby, Horsens Sejlklub & Johan Poulsgaard, Horsens Sejlklub


    TORM Ungdoms Grandprix blev i 2011 afholdt af:

    • Vedbæk Sejlklub
    • Sønderborg Yacht-Club
    • Sailing Århus


    Vinderne af TORM Ungdoms Grandprix 2011 ranglister:

    • Europe/Piger: Anna Livbjerg, Kaløvig Bådelaug
    • Europe/Drenge: Tobias Hemdorff, Kaløvig Bådelaug
    • Laser Standard: Mads Bendix, Fredericia Sejlklub
    • Laser Radial: Christian Guldberg Rost, Egå Sejlklub
    • RS:X: Lærke Buhl-Hansen, Århus Sejlklub
    • 29er: Katja Salskov-Iversen, Yachtklubben Furesøen & Christian Gormsen, Yachtklubben Furesøen
    • Hobie 16 SPI: Daniel Bjørnholt, Svendborg Sunds Sejlklub & Nicolaj Bjørnholt, Svendborg Sunds Sejlklub


    TORM Grandprix ranglister 2011

    2010

    TORM Junior Grandprix blev i 2010 afholdt af:

    • Kerteminde Sejlklub
    • Kongelig Dansk Yachtklub
    • Kaløvig Bådelaug


    Vinderne af TORM Junior Grandprix 2010 ranglister:

    • Optimist/Piger: Amalie P. Stubdrup, Egå Sejlklub
    • Optimist/Drenge: Frederik Rask, Skovshoved Sejlklub
    • Zoom8/Piger: Malene Victoria Christensen, Frederikssund Sejlklub
    • Zoom8/Drenge: David Sander, Yachtklubben Furesøen
    • Feva XL: Filip Hansen, Brøndby Strands Sejlklub & Julie Erch Petersen, Brøndby Strands Sejlklub
    • Hobie 405: Martin B. Larsen, Køge Sejlklub & Pernille Asp, Køge Sejlklub


    TORM Ungdoms Grandprix blev i 2010 afholdt af:

    • Aabenraa Sejl-Club
    • Kragenæs Sejlklub 
    • Kerteminde Sejlklub


    Vinderne af TORM Ungdoms Grandprix 2010 ranglister:

    • Europe/Piger: Anna Livbjerg, Kaløvig Bådelaug
    • Europe/Drenge: Simon Klint Bergh, Skovshoved Sejlklub
    • Laser Standard: Mads Hansen, Kaløvig Bådelaug
    • Laser Radial: Stig Steinfurth, Fredericia Sejlklub
    • RS:X: Sebastian Fleischer, Kongelig Dansk Yachtklub/Kerteminde Sejlklub
    • 29er: Kristian Kirketerp, Egå Sejlklub & Mathias Lehm Sletten, Kaløvig Bådelaug
    • Hobie 16 SPI: Daniel Bjørnholt, Middelfart Sejlklub & Nicolaj Bjørnholt, Middelfart Sejlklub


    TORM Grandprix ranglister 2010

    2009

    TORM Junior Grandprix blev i 2009 afholdt af:

    • Aabenraa Sejl-Club
    • Kerteminde Sejlklub
    • Kaløvig Bådelaug


    Vinderne af TORM Junior Grandprix 2009 ranglister:

    • Optimist/Piger: Asta Reedtz Husted, Egå Sejlklub
    • Optimist/Drenge: Mathias Livbjerg, Kaløvig Bådelaug
    • Zoom8/Piger: Trine Bentzen, Yachtklubben Furesøen
    • Zoom8/Drenge: August Bomholt, Yachtklubben Furesøen/Farum Sejlklub
    • Feva XL: Jeppe Christensen, Skælskør Amatør-Sejlklub & Niels Justesen, Skælskør Amatør-Sejlklub
    • Hobie 405: Tobias Nøddegaard, Middelfart Sejlklub & Jeppe Wulff Christiansen, Middelfart Sejlklub


    TORM Ungdoms Grandprix blev i 2009 afholdt af:

    • Farum Sejlklub
    • Bønnerup Strand Sejlklub
    • Kerteminde Sejlklub


    Vinderne af TORM Ungdoms Grandprix 2009 ranglister:

    • Europe/Piger: Annette Lundø, Horsens Sejlklub
    • Europe/Drenge: Simon Klint Bergh, Skovshoved Sejlklub
    • Laser Standard: Mads Hansen, Kaløvig Bådelaug
    • Laser Radial: André Højen Christiansen, Sejlklubben Neptun Vejle/Fredericia Sejlklub
    • RS:X: Sebastian Fleischer, Ålsgårde Surf og Sejlklub
    • 29er: Jeppe Dybkjær Ditlev, Fredericia Sejlklub & Søren Dybkjær Ditlev, Fredericia Sejlklub
    • Hobie 16 SPI: Emil Landry, Middelfart Sejlklub & Jacob Dannefer, Fredericia Sejlklub


    TORM Grandprix ranglister 2009

    2008

    TORM Junior Grandprix blev i 2008 afholdt af:

    • Kerteminde Sejlklub
    • Kalundborg Sejlklub
    • Horsens Sejlklub


    Vinderne af TORM Junior Grandprix 2008 ranglister:

    • Optimist/Piger: Julie Kold, Kerteminde Sejlklub
    • Optimist/Drenge: Balder Tobiasen, Kerteminde Sejlklub
    • Zoom8: Bror Tobiasen, Kerteminde Sejlklub
    • Feva XL: Frederik Just Melson, Middelfart Sejlklub & Markus Oliver Nielsen, Middelfart Sejlklub
    • Hobie 405: Rasmus Antoft, Horsens Sejlklub & Martin Hjortlund Christensen, Horsens Sejlklub


    TORM Ungdoms Grandprix blev i 2008 afholdt af:

    • Bønnerup Strand Sejlklub
    • Aabenraa Sejl-Club
    • Sailing Århus


    Vinderne af TORM Ungdoms Grandprix 2008 ranglister:

    • Europe/Piger: Anne-Marie Rindom, Horsens Sejlklub
    • Europe/Drenge: Martin Fruergaard, Oure Sejlklub
    • Laser Standard: Thorbjørn Schierup, Kaløvig Bådelaug
    • Laser Radial: Cathrine Hall, Kongelig Dansk Yachtklub
    • RS:X: Jesper Nors, Skive Windsurfing Klub
    • 29er: Henriette Frislev, Egå Sejlklub & Mathias Lehm Sletten, Kaløvig Bådelaug
    • Hobie 16 SPI: Simon Michaelsen, Fredericia Sejlklub & Jacob Dannefer, Middelfart Sejlklub
    • 470: Henrik Rask Søgård, Kongelig Dansk Yachtklub & Søren Wiegand Kristensen, Kongelig Dansk Yachtklub
    • Yngling: Marc Wain Pedersen, Sundby Sejlforening & Morten Grønning, Sundby Sejlforening & Kristian Schaldemose, Sundby Sejlforening


    TORM Grandprix ranglister 2008

    2007

    TORM Junior Grandprix blev i 2007 afholdt af:

    • Skive Sejlklub
    • Gråsten Sejlklub
    • Kerteminde Sejlklub


    Vinderne af TORM Junior Grandprix 2007 ranglister:

    • Optimist/Piger: Josephine Frederiksen, Kongelig Dansk Yachtklub
    • Optimist/Drenge: Jes Lyhne Bonde, Haderslev Sejl-Club/Kolding Sejlklub
    • Zoom8: Henriette Søster Frislev, Egå Sejlklub
    • Hobie 405: Daniel Nøhr Andersen, Sejlklubben Møn & Lukas Junke, Sejlklubben Ulvsund


    TORM Ungdoms Grandprix blev i 2007 afholdt af:

    • Horsens Sejlklub
    • Sønderborg Yacht-Club
    • Hellerup Sejlklub
    • Århus Sejlklub


    Vinderne af TORM Ungdoms Grandprix 2007 ranglister:

    • Europe/Piger: Sarah Poulsen, Horsens Sejlklub
    • Europe/Drenge: Pascal Timshel , Kongelig Dansk Yachtklub
    • Laser Standard: Magnus Kældsø, Svendborg Sunds Sejlklub
    • Laser Radial: Sarah Gunni, Skovshoved Sejlklub
    • 29er: Henrik Rask Søgård, Kongelig Dansk Yachtklub & Søren Wiegand Kristensen, Kongelig Dansk Yachtklub
    • Hobie 16 SPI: Emil Landry, Middelfart Sejlklub & Jacob Dannefer, Fredericia Sejlklub
    • Yngling: Marc Wain Pedersen, Sundby Sejlforening & Morten Grønning, Sundby Sejlforening & Kristian Schaldemose, Sundby Sejlforening


    TORM Grandprix ranglister 2007

    2006

    TORM Junior Grandprix blev i 2006 afholdt af:

    • Horsens Sejlklub
    • Kerteminde Sejlklub
    • Gråsten Sejlklub
    • Farum Sejlklub


    Vinderne af TORM Junior Grandprix 2006 ranglister:

    • Optimist: Jes Lyhne Bonde, Haderslev Sejl-Club/Kolding Sejlklub
    • Zoom8: Frederik Thaarup, Sejlklubben Køge Bugt
    • Hobie 405: Patrick Jensen, Sejlklubben Ulvsund & Erik Bærntsen, Sejlklubben Ulvsund


    TORM Ungdoms Grandprix blev i 2006 afholdt af:

    • Kongelig Dansk Yachtklub
    • Horsens Sejlklub
    • Århus Sejlklub
    • Skælskør Amatør-Sejlklub


    Vinderne af TORM Ungdoms Grandprix 2006 ranglister:

    • Europe: Emil Børresen, Sejlklubben Neptun Vejle
    • Laser Standard: Nicolai Thorsell, Kongelig Dansk Yachtklub
    • Laser Radial: Alberte Holm Lindberg, Aabenraa Sejl Club
    • 29er: Nikolai Kold, Kerteminde Sejlklub & Bjørn Jørgsholm, Kerteminde Sejlklub
    • Hobie 16 SPI: Theis Coling, Sejlklubben Køge Bugt & Magnus Nørbo, Sejlklubben Køge Bugt
    • Yngling: Marc Wain Pedersen, Sundby Sejlforening & Morten Grønning, Sundby Sejlforening & Kristian Schaldemose, Sundby Sejlforening


    TORM Grandprix ranglister 2006

    2005

    TORM Junior Grandprix blev i 2005 afholdt af:

    • Kerteminde Sejlklub
    • Sejlklubben Køge Bugt
    • Horsens Sejlklub
    • Helsingør Amatør Sejlklub
    • Skive Sejlklub


    Vinderne af TORM Junior Grandprix 2005 ranglister:

    • Optimist: Magnus Kældsø, Kerteminde Sejlklub/Svendborg Sunds Sejlklub
    • Zoom8: Frederik Thaarup, Sejlklubben Køge Bugt
    • Hobie 405: Emil Landry, Middelfart Sejlklub & Kenni Gade, Middelfart Sejlklub


    TORM Ungdoms Grandprix blev i 2005 afholdt af:

    • Aabenraa Sejlklub
    • Kerteminde Sejlklub
    • Kongelig Dansk Yachtklub
    • Århus Sejlklub
    • Skælskør Amatør-Sejlklub


    Vinderne af TORM Ungdoms Grandprix 2005 ranglister:

    • Europe: Rune Larsen, Vallensbæk Sejlklub
    • Laser: Mikkel Bonde, Næstved Sejlklub
    • 29er: Joachim Gormsen, Yachtklubben Furesøen & Peter Lang, Yachtklubben Furesøen
    • Yngling: Marc Wain Pedersen, Sundby Sejlforening & Morten Grønning, Sundby Sejlforening & Kristian Schaldemose, Sundby Sejlforening


    TORM Grandprix ranglister 2005

    2004

    TORM Junior Grandprix blev i 2004 afholdt af:

    • Helsingør Amatør Sejlklub
    • Horsens Sejlklub
    • Kerteminde Sejlklub
    • Egå Sejlklub
    • Roskilde Sejlklub


    Vinderne af TORM Junior Grandprix 2004 ranglister:

    • Optimist: Nicolai Sehested, Kolding Sejlklub
    • Zoom8: Danni Nørgaard, Fredericia Sejlklub
    • Hobie 405: Jonathan R. Knudsen, Helsingør Amatør Sejlklub & Martin Jensen, Helsingør Amatør Sejlklub


    TORM Ungdoms Grandprix blev i 2004 afholdt af:

    • Sønderborg Yacht-Club
    • Faaborg Sejlklub
    • Kerteminde Sejlklub
    • Århus Sejlklub
    • Skælskør Amatør-Sejlklub


    Vinderne af TORM Ungdoms Grandprix 2004 ranglister:

    • Europe: Jacob Ege Friis, Kaløvig Bådelaug
    • Laser: Kaspar Andresen, Fåborg Sejlklub
    • 29er: Jesper Høeg, Kerteminde Sejlklub & Mathias Aggerbo, Kaløvig Bådelaug


    TORM Grandprix ranglister 2004

    Rul til toppen