Sejlerlandsholdet

Anna Munch vinder Kieler Woche

I overbevisende stil sejlede Anna Munch en sikker guldmedalje hjem i dagens medal race i Kiel.

Senest ajourført d. 25. juni 2025

Med en 3. plads i dagens medal race sikrede Anna Munch, Aarhus Sejlklub, sig den samlede sejr ved Kieler Woche i ILCA 6 efter en imponerende og taktisk sikker indsats.

Anna Munch gik ind til finalesejladsen i den gule førerbib efter to vanvittigt flotte præstationer dagen før. Men hvad der efter gårsdagens sejladser lignede et komfortabelt forspring på 16 point ned til andenpladsen skrumpede i løbet af aftenen.

Den belgiske sejler fik redress og rykkede op på andenpladsen, blot 11 point fra Anna Munch.

Taktikken blev justeret – og Anna Munch leverede!

21 point ned til 2. pladsen

I et medal race præget af kraftige vindskift og fysisk intensitet holdt hun hovedet koldt og sejlede i mål som nummer 3. Det var nok til at sikre guldet, og det endda i overbevisende stil med 21 point ned til nummer to.

– Det er jo totalt afhængighedsskabende! 3’er i medal race og vinder af stævnet. Det er helt vildt, sagde en glad Anna Munch lige efter at have krydset mållinjen.

Selvom taktikken blev ændret i sidste øjeblik på grund af den belgiske redress, ændrede det ikke på det mentale spil for sejleren. Snarere tværtimod.

– Jeg var egentlig ikke så stresset over det. Jeg var bare stolt over at gå ud til medal race i den gule trøje, have presset på mig og øve mig i at skulle eksekvere på det, siger hun og griner:

– Og så havde jeg Girls Just Wanna Have Fun på hjernen lige inden starten, så det var den følelse, jeg gik ind til medal race med!

Stort tillykke til Anna Munch og hele holdet bag. En mental styrkepræstation og en flot sejr i et felt med stærk international konkurrence.

Rul til toppen