I et samarbejde mellem Dansk Brætsejler Organisation (DBO), Aarhus Windsurfing Klub (ÅWK) og Dansk Sejlunion inviteres du til to eftermiddage med fokus på foil windsurfing.

Foil windsurfing er eksplosivt, sjovt og en naturlig forlængelse for mange sejlere og surfere. Arrangementet her gør det nemt og trygt at tage det første skridt.

Over to dage får du hands-on erfaring med sporten, lærer teknikken og får sparring af erfarne instruktører.

Hvem kan deltage?

Vi har tre målgrupper i fokus – se om du passer ind i én af dem:

  • Jollesejler (11–16 år): Du sejler f.eks. Optimist, Zoom8, ILCA, 29er – og måske har du prøvet at windsurfe i sommerferien, men ikke mere end det. Nu er du nysgerrig på foil.

  • Windsurfer (11–22 år): Du kan det grundlæggende – måske mere – og vil nu gerne prøve at komme op og flyve på foil.

  • Windsurfer (alle aldre): Du har foil-udstyret, men kunne godt bruge sparring på teknik og input til aktiviteter og træning.

Program begge dage (kl. 17.00–20.00)

  • Velkomst og kort briefing

  • Tilrigning og introduktion til udstyr

  • Øvelser på vandet – med individuel vejledning

  • Afslutning med sandwich og uformel snak om teknik, udstyr og muligheder i sporten

Praktisk info

  • Dato: Tirsdag og onsdag d. 2. og 3. juli

  • Tid: Kl. 17.00–20.00 begge dage

  • Sted: Aarhus Windsurfing Klub, Åkrogs Strandvej 46, 8240 Risskov

  • Pris: 150 kr. inkl. sandwich og drikke begge dage

  • Tilmeldingsfrist: Senest mandag d. 24. juni

  • Max antal deltagere: Ca. 15 personer – først til mølle!

Tilmelding

Klik her for at tilmelde dig de to dage.

Har du spørgsmål, så kontakt:
Jan Christiansen, Dansk Sejlunion – tlf. 21 27 00 71

Rul til toppen