Vinderne af Dansk Sejlunions Grandprix-serie 2025 er fundet
Efter to velafviklede stævner kan Dansk Sejlunion nu offentliggøre vinderne af Grandprix-serien 2025. Se hvem her.
Efter to velafviklede stævner kan Dansk Sejlunion nu offentliggøre vinderne af Grandprix-serien 2025. Se hvem her.
Årets grandprix-serie blev afviklet under Aarhus Spring Regatta og SailExtreme i Kerteminde, hvor unge sejlere fra hele landet dystede om point til den samlede stilling.
I alt stillede 217 både til start i Aarhus, mens 182 både deltog i SailExtreme i Kerteminde. Sidstnævnte kunne samtidig fejre et imponerende 25-års jubilæum for det traditionsrige stævne.
På baggrund af resultaterne fra de to stævner kan Dansk Sejlunion nu kåre årets samlede vindere.
Optimist drenge: Carl Birgersson, Hellerup Sejlklub
Optimist Piger: Freja Vintergaard, Vedbæk Sejlklub
Zoom 8 drenge: Johan Gundborg, Birkerød Sejlklub
Zoom 8 piger: Benedicte Teglhøj, Thurø Sejlklub
Europe drenge: Alfred Heinemeier Madsen, Birkerød Sejlklub
Europe Piger: Frederikke Nielsen, Skolerne i Oure
ILCA 4: Carl Thrane, Hellerup Sejlklub
ILCA 6 drenge: Alexander Søndergaard, Horsens Sejlklub
ILCA 6 piger: Maria Bøggild, Hellerup Sejlklub
ILCA 7: Johan Schubert, Horsens Sejlklub
29er: Frederik Neergaard Nielsen og Silas Ostermann, Helsingør Sejlklub
Grandprix-serien er hvert år afhængig af en stor indsats fra frivillige i de danske sejlklubber, som lægger mange timer i at skabe gode rammer for sejlerne på vandet.
– Det er fantastisk at se de mange frivillige, der år efter år bruger deres weekend på at skabe gode stævner for de unge sejlere. Derfor skal der lyde en meget stor tak til de mange frivillige fra Kerteminde Sejlklub, Aarhus Sejlklub, Kaløvig Bådelaug, Århus Windsurfing Klub, Marselisborg Sejlklub, Egå Sejlklub og Sejlklubben Bugten for at skabe to fantastiske Grandprix-stævner, siger Mikael Jeremiassen, kapsejladskonsulent i Dansk Sejlunion.
2025 blev samtidig året, hvor Skælskør Amatør-Sejlklub trak sig som vært for et Grandprix-stævne efter mange års tro indsats.
Siden 2017 har klubben været en vigtig del af Grandprix-serien og har med et stort frivilligt engagement været med til at skabe gode stævneoplevelser for unge sejlere fra hele landet.
Dansk Sejlunion sender derfor en stor tak til klubbens mange frivillige for deres bidrag til udviklingen af Grandprix-serien og dansk ungdomssejlads!